Ryczałt – na czym polega ta forma opodatkowania?
Ryczałt to prosta forma opodatkowania. Stawki uzależnione są od profilu prowadzonej działalności gospodarczej. W ryczałcie jako podstawę opodatkowania traktuje się osiągnięte przychody. Co ważne, w takiej formie opodatkowania nie odlicza się poniesionych na działalność kosztów, dlatego samo obliczenie podatku jest kwestią łatwą. Biuro rachunkowe Legnica pomaga prowadzić sprawy księgowe przedsiębiorcom, którzy rozliczają swoją działalność na zasadach ryczałtu. Taka forma opodatkowania jest wygodną opcją w szczególności dla przedsiębiorcy, którego działalność gospodarcza nie generuje wysokich kosztów. Stawki podatku w ryczałcie zaczynają się od 2% a kończą na 17%. Wysokość podatku uzależniona jest od rodzaju działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ryczałtu mogą prowadzić uproszczoną księgowość, czyli ewidencję przychodów.
Ryczałt – dla kogo?
Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, która nie generuje wysokich kosztów, ryczałt jest odpowiednią i wygodną formą dla Ciebie. Księgowość online to korzystna opcja, dzięki której będąc na ryczałcie, nie musimy martwić się o kwestie rozliczeniowe i rachunkowe. Kompleksowa obsługa, wyjaśnienie wszystkich ważnych kwestii i brak konieczności wychodzenia z domu to tylko kilka zalet korzystania z usług księgowej online. Ponadto, na ryczałt mogą zdecydować się spółki cywilne i jawne, których jedynymi wspólnikami są osoby fizyczne, przedsiębiorstwa w spadku oraz spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku. Niezależnie od formy prowadzonej działalności gospodarczej, opodatkowanie ryczałtem mogą wybrać przedsiębiorcy, których przychody nie przekroczyły równowartości 2 miliona euro w poprzednim roku podatkowym. Nie wiesz, czy ryczałt to dobra firma opodatkowania dla Twojej firmy? Biuro rachunkowe Legnica, po analizie działalności, doradzi czy ta forma jest odpowiednia dla Twojego przedsiębiorstwa.
Wybieram ryczałt
Decyzja o opodatkowaniu działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, co dalej? Należy powiadomić o tym Urząd Skarbowy. W tym celu składa się oświadczenie o wyborze opodatkowania ryczałtem w urzędzie skarbowym lub we wniosku o aktualizację wpisu do CEIDG. Wspomniany dokument należy złożyć do 20. miesiąca, w którym działalność uzyskała pierwszy przychód w danym roku podatkowym lub do końca roku, gdy pierwszy przychód uzyskano w grudniu danego roku. Proces ten, być może wydaje się skomplikowany, jednak księgowa online pomoże Ci na każdym etapie, udzielając konkretnych wskazówek i pomagając z kwestiami formalnymi.
Stawki ryczałtu
Stawki opodatkowania działalności gospodarczej ryczałtem są różne i uzależnione od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. W sumie ryczałt proponuje 10 stawek, od 2 do 17%. Biuro rachunkowe Legnica pomoże wybrać Ci odpowiednią do Twojej działalności gospodarczej stawkę. Dokładne stawki to 17%, 15%, 14%, 12%, 10%, 8,5%, 5,5%, 3% oraz 2%. Poszczególne stawki przypisane są do różnych działalności gospodarczych. Przepisy prawa podatkowego dokładnie wyszczególniają, rodzaj działalności oraz powiązaną z nim stawkę, mimo to, lepiej skorzystać z pomocy specjalistów. W przypadku wyboru nieodpowiedniej stawki, stosowana jest tzw. stawka sankcyjna, wynosząca aż 5cio krotność podstawowej stawki.
Księgowość online pomoże Ci uniknąć pomyłek, a w konsekwencji niepożądanych kosztów. Oferujemy kompleksową i fachową pomoc niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej.
Księgowość online – praca księgowego z firmą na ryczałcie
- prowadzenie ewidencji przychodów;
- prowadzenie ewidencji środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz wyposażenia;
- sporządzanie deklaracji podatkowych VAT i PIT oraz sprawozdawczych i dostarczanie ich do właściwych urzędów
- sporządzanie rocznych deklaracji PIT;
- prowadzenie rejestrów VAT oraz sporządzanie deklaracji VAT;
- sporządzanie rocznych deklaracji PIT;
- reprezentowanie podatnika przed Urzędem Skarbowym i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych